Dr. Tedros uyardı: Sürü bağışıklığı etik değil

DSÖ Genel Direktörü COVID-19 salgınını durdurmak için sözde "sürü bağışıklığı" ilkesini kullanmanın etik olmadığını söyledi.

BM Sağlık Örgütü Genel Direktörü Pazartesi günü COVID-19 salgınını durdurmak için sözde "sürü bağışıklığı" ilkesini kullanmanın "etik dışı" olduğunu ve ülkelerin virüsü yenmeleri konusunda sürü bağışıklığının bir "seçenek olmadığını" söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Cenevre’de düzenli yapılan basın toplantısında “Sürü bağışıklığı, aşılama için kullanılan bir kavramdır. Bir toplum, bir aşılama eşiğine ulaşıldığında belirli bir virüsten korunabilir” dedi.

“İnsanları virüse maruz bırakarak” değil, insanları virüsten koruyarak sürü bağışıklığının elde edildiğini söyledi.

Bu yöntemin bilimsel ve etik açıdan sorunlu olduğunu söyleyen DSÖ Genel Direktörü “Halk sağlığı tarihi boyunca herhangi bir salgına cevap için sürü bağışıklığı yöntemi kullanılmamıştır” dedi.

Örneğin kızamığa karşı sürü bağışıklığının oluşması için toplumun %95’inin aşılanması gerekiyor. Ancak DSÖ tahminlerine göre koronavirüse karşı herhangi bir bağışıklığı olan nüfus, dünya nüfusunun %10’undan daha az. Bu durum, dünyanın “büyük çoğunluğunu” virüse karşı incinebilir hale getirmektedir.

Dr Tedros “Bu nedenle virüsün kontrolsüz bir biçimde dolaşmasına izin vermek, gereksiz bir şekilde enfekte olunmasına, acı çekilmesine ve ölümlere neden olmaktır” dedi.

Vakalar artıyor

Dr Tedros, özellikle Amerika ve Avrupa’da olmak üzere tüm pandemi boyunca en hızlı artışın son günlerde görüldüğünü söyledi. “Son dört günün her birinde şu ana kadar bildirilen en yüksek vaka sayıları bildirilmiştir” dedi. “Birçok şehir ve ülke, hastaneye yatış sayılarında ve yoğun bakım doluluk oranlarında bir artış bildirmektedir” diyerek sözlerine devam etti.

DSÖ Genel Direktörü, pandeminin “düzensiz” olduğunu ve her ülkenin pandemiye farklı cevap verdiğini belirterek yükü arttıracak olayların önlenmesi, izolasyon ve test gibi hedefe yönelik önlemlerle salgınların kontrol edilebileceğini vurguladı.

“Virüsün kontrolsüz dolaşmasına izin vermekle toplumları kapatmak arasında bir seçim yapmıyoruz” dedi.

“Sihirli çözüm” yok

DSÖ, birçok ülkenin insanların evde kaldığı süreyi planları geliştirmek, sağlık çalışanlarını eğitmek, test zamanını ve kapasitesini geliştirmek ve hasta bakımını iyileştirmek için kullandığını söyledi.

Temaslı izleme çalışmalarını destekleyen akıllı telefon uygulamaları gibi dijital teknolojiler de denenmiş ve test edilmiş halk sağlığı araçlarının daha etkili kullanılmasını sağlamaktadır.

Dr Tedros “Vakalar yeniden arttıkça ve pandemi devam ettikçe birçok kişinin, topluluğun ve hükümetin bu konudaki endişelerini çok iyi anlıyoruz” dedi.

“Ancak çözüme giden herhangi bir kestirme yol ya da sihirli çözüm yok” diye de ekledi.

Dr. Tedros "Sadece tüm imkanların kullanıldığı kapsamlı bir yaklaşımın etkili olduğu kanıtlanmıştır. Şu an seçeneklerini değerlendiren her ülkeye siz de başarabilirsiniz demek istiyorum" ifadelerini kullandı.

Bu girişime dahil BM kuruluşları
DSÖ
Dünya Sağlık Örgütü