BM Sağlık Örgütü Genel Direktörü KOVİD-19 karşısında mucizevi bir çözüm olmadığını söyledi

BM Sağlık Örgütü Genel Direktörü, pazartesi günü gazetecilere, KOVİD-19 karşısında mucizevi bir çözümün olmadığını ve hiçbir zaman da olmayabileceğini söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) KOVİD-19 Acil Durum Komitesi, mevcut koronavirüs pandemisi konusunda Genel Direktör Tedros Adhanom Ghebreyesus’un “aydınlatıcı bir an” olarak nitelendirdiği toplantıyı cuma günü gerçekleştirdi.

Pazartesi günü Cenevre’de gerçekleştirilen olağan basın toplantısında Genel Direktör, Komitenin üç ay önceki toplantısında DSÖ’ye üç milyon KOVİD-19 vakası ve 200,000’den fazla ölüm bildirilmiş olduğunu söyledi.

Sözlerine “O zamandan beri, vakalar neredeyse beş katı artarak 17,5 milyona ulaştı ve ölümler de 680,000 olarak üç katına çıktı” diye devam etti.

Dalgalanma etkisi

Komite, virüsün kendi bilançosuna ek olarak sekteye uğrayan hizmetlerin; bağışıklama kapsamı, kanser taraması ve bakımı ile ruh sağlığı hizmetlerinin azalmasına neden olan diğer birçok hastalığı da etkilediğini belirtti.

DSÖ yetkilisine göre KOVİD-19, sağlık etkilerinin yanı sıra sosyal, ekonomik ve politik hasara da yol açmaktadır.

Azaltma önlemleri

Komite; virüsün kontrol altına alınması için ülkelere, bilim, veri ve deneyimlerle yönlendirilen ulusal stratejiler ve yerelleştirilmiş cevap faaliyetleri için siyasi bağlılığı ve liderliği arttırmak gibi bir dizi öneride bulundu.

Bunun yanı sıra, epideminin tersine çevrilmesi için Üye Devletlerin bir dizi “zor karar” aldığı vurgulandı.

Durumun “kolay olmadığı” kabul edilirken DSÖ Genel Direktörü, “liderler ön saflarda yer alıp halkla işbirliği içerisinde çalıştığında” hastalığın “kontrol altına alınabileceğini” ifade etti.

“Bu pandemiyi tersine çevirmek için hiçbir zaman geç değildir” diyen Tedros, bugün birlikte hareket edildiğinde hayatların ve geçim kaynaklarının kurtarılabileceğini sözlerine ekledi.

Öneriler

DSÖ Genel Direktörü gazetecilere Komitenin, ülkelerin “COVID-19 Tools (ACT) Accelerator” (KOVİD-19 Hızlandırıcı Araçlarına) erişim sağlamalarını, ilgili klinik çalışmalara katılmalarını, güvenli ve etkili terapötik ve aşı uygulamaları için hazırlanmalarını önerdiğini söyledi.

Bazı aşıların klinik çalışmaların üçüncü aşamasında olduğunu söyleyerek “birden fazla etkili aşı” bulunması konusundaki umutlarını paylaştı.

Sayın Tedros “Şu anda salgınları durdurmak; hastaları test etmek, izole etmek ve tedavi etmek, temaslarını izlemek ve karantinaya almak da dahil olmak üzere halk sağlığı ve hastalık kontrolü temellerine dayanmaktadır” dedi.

Mevcut durumda insanlar fiziksel mesafeyi korumalı, maske takmalı, ellerini sık sık yıkamalı ve öksürürken diğerlerinden uzak durmalıdır.

Genel Direktör, insanlara ve hükümetlere verilen açık mesajın “Her şeyi yapın ve kontrol altına aldığınızda durmayın!” olduğunu söyledi.

Pandemiyi tersine çevirmek için hiçbir zaman geç değildir – DSÖ Genel Direktörü

Maske takmak

Bu hafta DSÖ, insanları koruyucu maske taktıkları fotoğrafları çekip göndermelerini teşvik ederek “maske takma meydan okuması” başlatacaktır.

Maskeler, virüsü durdurma konusunda kilit araç olmanın yanı sıra dayanışmanın da bir simgesi haline gelmiştir.

Sayın Tedros “Sağlık çalışanı ya da ön saflarda çalışan biriyseniz veya her neredeyseniz, hastalara ya da sevdiklerinize bakarken, işe giderken toplu taşıma kullanırken ya da zaruri ihtiyaçlarınızı giderirken maske takıp ulusal yönergeleri izleyerek dayanışma içinde olduğunuzu bize gösterin” dedi.

KOVİD-19 sırasında emzirmek

Kapanış sırasında BM yetkilisi bu haftanın emzirme farkındalığı haftası olduğunu hatırlattı.

Genel Direktör “Yeni doğan bebekler ve çocuklar için emzirmenin birçok faydası, potansiyel KOVİD-19 risklerinden daha ağır basmaktadır” diyerek şüpheli ya da doğrulanmış KOVİD-19 vakası olan annelerin de diğer anneler gibi emzirmeye başlaması ya da devam etmesi konusunda teşvik edilmesi gerektiği konusundaki DSÖ önerilerinin altını çizdi.

Bu girişime dahil BM kuruluşları
DSÖ
Dünya Sağlık Örgütü