Guterres: “Herkes pandemiden güvende olduğunda sahalara döneceğiz ve tezahürat yapacağız”

BM Genel Sekreteri Kalkınma ve Barış için Spor Uluslararası Günü vesilesiyle bir mesaj yayınladı.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri António Guterres “Aşılar umudu yaymaya devam edip seyirciler tribünlere dönmeye başlarken spor dünyası güvenli ve sürdürülebilir toparlanmayı desteklemede çok önemli katkılar sunacaktır” dedi.

Kalkınma ve Barış için Spor Uluslararası Günü vesilesiyle bir açıklama yapan Guterres sporun ekip çalışması için bir model, bireysel mükemmeliyet için bir platform, tüm toplum için bir ekonomik büyüme lokomotifi olarak insanlığın en büyük uğraşlarından biri olduğunu söyledi. 

Genel Sekreter uzun yıllardır atletler ve spor federasyonları ve dernekleri ile birlikte çalışan BM’nin sporun büyük gücünü dotluk ve birlikte varolmak için köprüler kurmak, sağlıklı yaşam biçimlerini desteklemek, sürdürülebilir ve kapsayıcı kalkınma ile 2030 Gündemine ulaşmak için çalışmalarımızı ileri götürmede kullandığını söyledi.

Guterres “Spor yapanların çevre ayak izini azaltmak, uluslararası çalışma standartlarına uymak, ayrımcılık ve önyargıların her türlüsü ile mücadele etmek, yolsuzlukları reddetmek ve dünyayı biraraya getiren FIFA Dünya Kupası, Olimpiyatlar, Paralimpik oyunlar gibi başlıca küresel spor olaylarının olumlu bir miras bırakmasını garanti altına almak sorumlulukları var” ifadelerini kullandı.

COVID-19 salgının Spor Dünyası üzerindeki etkisine de değinen Genel Sekreter tüm zor koşullara ragmen pek çok müsabaka ve ligin yeni fırsatlar yarattıklarını da sözlerine ekledi. 

BM Genel Sekreteri Birleşmiş Milletler’in spor insanları ve organizasyonları ile iklim eylemi, barış, insan hakları ve sürdürülebilir kalkınma için çalışmaya devam etmeyi hevesle beklediğini ifade etti. 

Guterres “Herkes pandemiden güvende olduğunda sahalara döneceğiz ve tezahürat yapacağız” diyerek sözlerine son verdi.

Bu girişime dahil BM kuruluşları
BM
Birleşmiş Milletler