Guterres: Sürdürülebilir gıda üretiminde çok önemli rol oynayan kırsal kesimde yaşayan kadınları desteklememiz şart

Guterres, Kırsal Kesimde Yaşayan Kadınlar Uluslararası Günü için yayınladığı mesajda COVID-19 salgınının dünya genelinde kadın çiftçileri de etkilediği söyledi.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, dünya genelinde kırsal kesimde yaşayan kadınların tarım, gıda güvenliği, iklim değişikliğine karşı dayanıklılık ve toprağın ve doğal kaynakların yönetimi konularında kritik bir rol oynadığını söyledi. Guterres, ancak, dünyanın bir çok yerinde kırsal kesimde yaşayan kadınların büyük bölümünün ayrımcılık gördüğünü, sistematik ırkçılıkla karşı karşıya kaldığını ve yapısal yoksulluk çektiğini söyledi.

Guterres, 15 Ekim Kırsal Kesimde Yaşayan Kadınlar Uluslararası Günü vesilesiyle yayınladığı mesajında COVID-19 salgını nedeniyle getirilen seyahat kısıtlamaları, dükkanların kapanması ve tedarik zincirlerindeki zorluklardan dünya genelindeki kadın çiftçilerin yarısından fazlasının etkilendiğini belirtti.

Guterres, “Artan ücretsiz bakım, ev işleri ve artan cinsiyete dayalı şiddet gibi zorluklarla birleştiğinde, kırsal kesimdeki kadınlar salgının en ağır yüklerinin bir bölümünü taşıyor” dedi.

“Dijital kanallar kırsal alanlarda bir cankurtaran görevi üstlenerek sağlık hizmetlerine erişim ve tarımsal konulardaki güncel gelişmeler hakkında bilgi sağlayabilir” diyen Guterres, bununla birlikte, dijital tarımsal çözümlerinin kullanıcılarının sadece dörtte birini oluşturan kırsal kesimde yaşayan kadınlar için dijital alandaki cinsiyet uçurumunun oldukça geniş olduğunu belirtti.

Guterres, kırsal kesimdeki kadınlara salgında döneminde yardım etmek ve gelecek için daha güçlü olmalarını sağlamak için herkesin dayanışma içinde olması ve destek sağlaması gerektiğini belirtti.

Guterres, “İhtiyaç duydukları sağlık, sosyal koruma ve tarımsal bilgi hizmetlerine erişebilmeleri için kırsal kesimde yaşayan kadınlara yatırım yapmalıyız. Dijital uçurumu kapatmalı ve kadına yönelik şiddeti önlemek için gerekli hizmetleri sağlamalıyız. Ve kırsal kesimdeki kadınları gelir kaynaklarını kaybetmeye karşı savunmasız hale getiren ayrımcı arazi ve miras yasaları ve uygulamalarına çözüm bulmalıyız” dedi.

Guterres, “Kırsal Kesimde Yaşayan Kadınlar Uluslararası Günü'nde, tüm çeşitlilikleriyle kırsal kesimde yaşayan kadınlara verdiğimiz taahhütleri yenileyelim; COVID-19 salgını döneminde onları desteklemek için çabalarımızı arttıralım; ve gelecekteki krizlere karşı güçlü olmaları için onlarla birlikte çalışalım” diyerek mesajına son verdi.

UN entities involved in this initiative
UN Women
Birleşmiş Milletler Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlenmesi Birimi
BM
Birleşmiş Milletler